Szukasz konkretnej rośliny?

Cyklamen – wskazówki uprawy*

Chociaż teoretycznie cyklameny można uprawiać przez cały rok, to najbardziej polecanymi terminami wysiewu są miesiące od grudnia do marca. Wysiew w tym czasie pozwala uzyskać kwitnące doniczki w okresie od lipca do lutego a nawet marca, a więc po 8 – 10 miesiącach uprawy.

Nasiona cyklamena wysiewa się punktowo, do skrzyneczek bądź w multiplaty (150-250oczek). Im mniejsze są otworki tym roślina szybciej się przekorzeni i należy ją przepikować najlepiej do paletek o 66 oczkach lub w podobnej rozstawie na zagony. Nasiona cyklamena kiełkują w ciemności, stad dobrze jest nakryć skrzynki czarną folią. Wymagają stałej temperatury podłoża i powietrza 18 - 20°C i wilgotności 95%. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy nie dysponujemy komorami do kiełkowania. Do wysiewu najlepiej stosować substrat: torf wysoki, drobny, odkwaszony – 80%, piasek – 20% i 0,5 kg PGMix/m³. Nasiona po wysiewie należy lekko przykryć podłożem. Na pierwsze wschody czekamy 21 dni, po tym okresie skrzynki odkrywamy, ale w celu zapewnienia lepszych warunków, nakrywamy je tunelem foliowym. Najpierw pojawia się jeden ciemnozielony liścień i korzenie. Siewka rośnie bardzo powoli.

Następnym etapem jest pikowanie do paletek o 66 oczkach. Paletki napełniamy substratem: torf wysoki 70%, perlit 15%, glinka montmorylonitowa 15% z 1kg PGMix/m³. Pikowanie odbywa się w 12 – 13 tyg. po wysiewie. Termin nie jest sztywny, bo ważniejsze jest czy siewki dobrze się przekorzeniły i czy mają wyrośnięte 2 – 3 liście. Sadzonek nie należy sadzić za głęboko, bulwka powinna być prawie zakryta. Cały czas należy pamiętać o utrzymywaniu wysokiej wilgotności powietrza, wentylacji i lekkim przycieniowaniu roślin. Cyklamen nie lubi ostrego nasłonecznienia ale jednocześnie jest światłolubny. Temperatura w szklarni powinna wynosić 18 - 20°C. Po 2 – 3 tygodniach od przesadzania wskazane jest podlać rośliny 0,075% roztworem saletry wapniowej w celu przyspieszenia wzrostu. Przy prawidłowym wzroście liscień powinien być ciemnozielony a młode wyrastające liście z wyraźnym brązowym odcieniem. Dla zachowania dobrej kondycji roślin należy w dalszym etapie uprawy rozpocząć podlewanie zem wieloskładnikowym N:P:K jak 1:0,5:1 w stężeniu 0,05 – 0,075%. Częstotliwość dokarmiania jest zawsze uzależniona od częstotliwości podlewania wodą. Im podłoże szybciej wysycha, co wiąże się z częstszym podlewaniem, tym więcej składników wymywamy, szczególnie azotu. Z reguły dokarmianie nawozem stosujemy co 2 – 3 podlewanie czystą wodą. O prawidłowym wzroście korzeni świadczy przesychanie podłoża, dlatego należy unikać sadzenia małych roślin do dużych doniczek bądź na zagon gdzie jest gruba warstwa ziemi.

Sygnałem do następnego przesadzania cyklamena jest dobre przekorzenienie się roślin i rozwój liści na tyle, że przykrywają całą powierzchnię oczka i lekko zaczynają się stykać. Powinno to nastąpić po około 1,5 – 2 miesiącach od pikowania. Rośliny są już na tyle duże, że można sadzić je do doniczek Ø12 lubØ13.

Skład substratu:50% torfu wysokiego, 20% torfu czarnego, 20% glinki montmorolonitowej i 10% perlitu lub łuski kokosowej. Dla cyklamena mini zamiast torfu czarnego można dodać drobno zmieloną korę przekompostowaną. Substrat należy doprowadzić do pH 5,5 – 6,5 przez dodatek kredy, a potem wymieszać odkwaszone podłoże z 1,5kg PGMix na1m³. Przed sadzeniem należy koniecznie zbadać zawartość składników pokarmowych. Na początku nie powinny być za wysokie co ułatwi lepsze przekorzenianie się roślin.

Aby ustrzec się chorób odglebowych, należy zawsze używać świeżego badź przeparowanego podłoża, czystych multiplatów, doniczek, narzędzi i ustawiać wysadzone rośliny na czystych, odkażonych stołach lub zagonach. W zależności od siły wzrostu uprawianej serii, terminu sadzenia(wczesne terminy dają możliwość uzyskania większych roślin) używamy doniczek Ø10, Ø12 lub Ø13. Doniczka powinna być luźno napełniona substratem a sadzonkę należy tak umiejscowić aby bulwka była na równi z rantem doniczki, prawie całkowicie zagłębiona w podłożu, ale górna część bulwy, skąd wyrastają liście musi pozostać odkryta. Cyklamen lubi rozstawianie, dlatego na początku doniczki można ustawiać gęsto, nawet 60szt/m², ale w miarę wzrostu liści należy sukcesywnie go rozstawiać, zwykle 3 – 4 razy, w momencie gdy liście lekko zaczynają się dotykać. Jak już wcześniej pisałam, cyklamen jest światłolubny i zbyt duże zagęszczenie lub mocne cieniowanie spowoduje wyciągnięcie się ogonków liściowych i utratę zwartego pokroju roślin. Ostateczna rozstawa dla doniczek Ø13 to 10-12szt. na 1m² użytkowym.

TEMPERATURA:

Po zadoniczkowaniu ważne jest dokładne podlanie podłoża i utrzymywanie temp. 18-20°C przez okres 10-14 dni, aż do dobrego przekorzenienia się roślin. W dalszym okresie należy obserwować wzrost i pokrój roślin, a w razie potrzeby możemy stopniowo obniżać temperaturę nawet do 14-16°C. Jesienią i zimą, gdy jest coraz mniej światła można utrzymywać 14°C w dzień i 10-12°C w nocy. Uprawa w niższych temperaturach zwiększa ryzyko wystąpienia szarej pleśni, dlatego należy zmniejszyć wilgotność powietrza do 65% przez wietrzenie w dzień i lekkie podgrzewanie nocą. Utrzymywanie niskich temperatur wiąże się też z ograniczeniem podlewania i nawożenia.

NAWOŻENIE I PODLEWANIE:

Dla cyklamena ważne jest, aby go nie zalewać(korzenie muszą mieć powietrze) i nie zasuszać. Przez pierwsze 3-4 tygodnie po posadzeniu podlewamy wodą i obserwujemy czy górne, młode liście mają właściwy brązowy odcień i czy korzenie przeszły doniczkę, potem nawozimy roztworem 0,075%-0,1% pamiętając żeby N:K był jak 1:1. Jeśli chcemy poprawić kondycję roślin, możemy je zawsze podlać roztworem saletry wapniowej 0,075%-0,1%. Częstotliwość nawożenia zależy od wyglądu i tempa wzrostu roślin, lecz dla uniknięcia zasolenia trzeba co raz lub dwa zasilania podlewać czystą wodą. Jeśli rośliny zaczynają być mniej zwarte lub tworzyć pąki kwiatowe, należy stopniowo zwiększać K , doprowadzając N:K jak 1:2 a nawet 1:3 pod koniec uprawy. Na dalszym etapie, gdy rośliny są dobrze przekorzenione i rozrośnięte można stopniowo zwiększać stężenie pożywki do 0,15%. Późną jesienią i zimą, kiedy temperatura w szklarni wynosi 10-12°C, musimy ograniczyć podlewanie i nawożenie, aby uniknąć zalania korzeni lub spowodowania zasolenia. Objawem zalania jest żółknięcie liści, matowy wygląd, a zasolenia drobniejące młode liście z żółtawą obwódką. W obu przypadkach wzrost jest zahamowany.

CHOROBY I SZKODNIKI:

Nasze cyklameny będą ładne, zwarte, o dużej jednoczesności kwitnienia, jeśli im zapewnimy:

 

*Zawarte w tekście informacje odnośnie „Wskazówek uprawowych” należy traktować wyłącznie poglądowo. Każdorazowo należy je zweryfikować w odniesieniu do własnej produkcji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaleca się konsultację z dostawcą roślin.
Adres

Haubitz-Polska Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 8A
55-050 Mirosławice
tel +48 71 3902043
orders@haubitz.pl
Ważne informacje

Polityka prywatności
Warunki sprzedaży
Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Wrocław-Fabryczna, VI Wydział Gospodarczy KRS: 0000151545, NIP: 8961218454, REGON: 932062761
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
Zmień język

PL EN 
Kapitalna Firma